Evlendirme Şube Müdürlüğü

YÖNETMENLİKLER GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

GEREKLİ BELGELER:

1-Nüfus cüzdanlarının asılları ve 1’er adet fotokopileri. (Fotoğrafsız; yıpranmış, çocukluk fotoğrafı olan ve evli yazan kimlikler kesinlikle kabul edilmez.) Sürücü belgesi ve mesleki kimlikler ile başvuru yapılamaz.

2-Vesikalık fotoğraf 4’er adet. (Son 6 ay içerisinde; renkli, ön cepheden ve sivil giysilerle çekilmiş olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf kesinlikle kabul edilmemektedir.

3-Talasemi (Akdeniz Anemisi )testi. Belediye Evleri Mh.84173 Sk.N:5 (Ruh Sağlığı Hastanesi karşısı Final Okulları arkası) adresinde bulunan Kalıtsal Kan Hastalıkları Merkezinden alınması zorunludur. TLF:03223244188

4- Aile Hekimliğinden alınacak kaşeli, onaylı ve fotoğraflı evlilik için sağlık raporları. Raporda “Evlenmeye engel olacak hastalıklardan salim olduğu anlaşılmıştır.” ibaresi mutlaka bulunacaktır. Özel hastanelerden alınan sağlık raporları İl Sağlık Müdürlüğüne onaylatılacaktır.

5-İl Göç İdaresine kayıtlı olan ve Geçici koruma kapsamında bulunan Mülteciler kayıtlı bulundukları İl Göç İdaresinden Evlenme Ehliyet Belgesi almak zorundadırlar.

6-Çiftler birlikte müracaat etmek zorundadırlar. Birlikte müracaat edemeyecek olanlar noterden alınan vekâletname ile başvurularını yapabileceklerdir.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER:

1- 16 yaşını dolduran kadın ve erkeğin evlenebilmesi için mahkeme kararı gerekmektedir.

2- 17 yaşını tamamlayan kadın veya erkek; anne-baba(veli) izni, eğer veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile evlenebilir.

3-Kadınlar için boşanma veya eşinin ölümü durumlarının üzerinden 300 gün süre geçmelidir veya Aile mahkemesinden iddet müddetinin kaldırılmasının kesinleşmiş kararının getirilmesi zorunludur.

4-Soyadını kullanmak isteyen kadınlar bu isteğini müracaat esnasında belirtmelidirler.

5-Mesai saatleri içinde nikâh ücreti aile cüzdanı bedeli olan 160 TL’dir. Mesai saatleri dışında nikâh ücreti, aile cüzdanı ücreti ile birlikte 460 TL’dir.

6- Resmi tatil günlerinde nikâh yapılmamaktadır.

 

YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

DOĞUM BELGESİ: Kişinin adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi açıkça yazılı olduğu,  Türkiye’deki tercüme büroları tarafından tercüme edilmiş ve Noter tasdikli

EVLENME EHLİYET BELGESİ: Kişinin evlenmesine engel bir hali olmadığını, bekâr/boşanmış ya da dul olduğunu belirtir Türkiye’deki tercüme büroları tarafından tercüme edilmiş ve Noter tasdikli belge.

PASAPORT: Türkiye’deki tercüme büroları tarafından tercüme edilmiş ve Noter tasdikli hali.

 

 

YABANCI EVLİLİKLER İLE İLGİLİ EK BİLGİLER

Ahvali Şahsiye sözleşmesine taraf olan ülke vatandaşları; Doğum Belgesi ve Evlenme Ehliyet Belgesini. “Çok Dilli” olarak alacaklar. (Örnek: Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, Fransa, Avusturya)

Lahey Sözleşmesine üye ülke vatandaşları ise; Doğum Belgesi ve Evlenme Ehliyet Belgesini Apostilli alacaklar. Apostilli olan belgeler, Türkiye’deki tercüme büroları tarafından tercüme ettirilerek, Noterden tasdik ettirilecek.(Örnek: Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan. Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Belarus,  Ukrayna)

Hiçbir sözleşmeye taraf olmayan ülke vatandaşları; Ülkelerinden aldıkları evrakları, Ankara‘daki Konsolosluklarına onaylattırdıktan sonra, Dışişleri Bakanlığı’na tasdik ettirip, Türkiye’deki tercüme büroları tarafından tercüme edilmiş ve Noter tasdikli halini getirecekler.(Örnek: Suriye, İran, Irak. Ürdün, Fas, Cezayir, Suudi Arabistan .)

Evraklarını Türkiye’deki Konsolosluklarından temin edecek olanlar, Konsolosluk Ankara’da ise Dışişleri Bakanlığı’na, diğer illerde ise o İl’in Valiliği’ne tasdik ettirdikten sonra, Türkiye’deki tercüme büroları tarafından tercüme edilmiş ve Noter tasdikli halini getirecekler.

 

NİKAH ÜCRETLERİ

Aile Cüzdanı Ücreti: 160,00 TL

Nikah kıyımı için:

Mesai Saatleri Dışında (Cumartesi – Pazar) Dairemizde Kıyılacak Nikahlar: 300,00 TL + Cüzdan Ücreti: 160,00 TL = 460.00 TL

 

NOT: Ücretler, kesin başvuru işleminden sonra Vezneye yatırılacaktır.